- label warsztaty snycerskie
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1714 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Warsztaty rzeźbiarskie w Długołęce i Łozinie k/ Wrocławia 14, 15, 22, 23 luty 2023
W trakcie ferii zimowych przeprowadziliśmy warsztaty rzeźbiarskie przeprowadzone przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury GOK Długołęka i Łozina, dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Było to dla nas kolejne doświadczenie a dla młodych adeptów sztuki wyjątkowa okazja do odkrycia tajników rzeźbiarstwa.
Tak, podczas warsztatów dzieci rysowały ołówkami projekty przyszłych rzeźb w glinie. Mistrz Jan uczył dzieci, jak zacząć projektować postaci i przedmioty, jak zdecydować o ich kształcie i proporcjach oraz jak przenieść pomysły na papier. Dzięki temu dzieci miały szansę nauczyć się, jak zaplanować swoje rzeźby zanim zaczną je tworzyć, co pomagało im w uzyskaniu lepszego efektu końcowego. Rysowanie projektów to ważna część procesu tworzenia rzeźby, ponieważ pozwala na wypracowanie i dopracowanie pomysłu przed przystąpieniem do realizacji. Dzięki temu dzieci miały więcej czasu na eksperymentowanie z różnymi koncepcjami i wybieranie najlepszego rozwiązania dla siebie. To pozwoliło im na bardziej świadome podejście do tworzenia rzeźb i osiągnięcie lepszych efektów w trakcie warsztatów.
Mistrz Jan opowiadał również o historii powstania słynnego Ołtarza Mariackiego wykonanego przez Wita Stwosza. Opowieść o historii Ołtarza Mariackiego pozwoliła dzieciom poznać piękno i wartość sztuki rzeźbiarskiej oraz wskazała na znaczenie sztuki i jej roli w naszym życiu. Dzięki temu warsztaty rzeźbiarskie zyskały dodatkową wartość edukacyjną i inspirującą, zachęcając dzieci do odkrywania tajemnic rzeźbiarstwa i sztuki w ogóle.
Opowiadał też o tradycjach rzeźbiarskich afrykańskich kultur i pokazywał dzieciom, jak wykorzystywać dłuta do tworzenia trójwymiarowych rzeźb , które przywiózł z Afryki. Przedstawił rzeźby z wioski rzeźbiarzy w Kenii, zlokalizowanej koło Mombasy. To wyjątkowe miejsce gdzie mieszka ponad tysiąc osób z czego większość to artyści i rzeźbiarze. Piękne i unikalne dzieła sztuki, jak żyrafa, nosorożec czy wojownik masajski, które stanowią doskonały przykład prostych form rzeźbiarskich dla młodych adeptów rzeźbiarstwa .
Mistrz Jan wyjaśniał, jak należy kształtować glinę i jakie techniki należy stosować, aby uzyskać pożądane efekty. Dzięki temu dzieci mogły spróbować swoich sił w różnych technikach rzeźbiarskich i odkryć ich zastosowanie w praktyce. Po wykonaniu własnych modeli postaci i przedmiotów z gliny, dzieci miały możliwość odciskania z gliny z form drewnianych kwiatów, masek i postaci. Każda z odciśniętych prac był gwarant satysfakcji w tej niełatwej sztuce formowania gliny.
Oczywiście wszystkie wykonane prace zostały zabrane przez dzieci.
Warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci były doskonałą okazją do rozwijania kreatywności i wyobraźni, a jednocześnie uczyły cierpliwości i precyzji. Dzieci miały szansę nauczyć się pracy z różnymi narzędziami i materiałami oraz odkryć tajniki rzeźbiarstwa . Warsztaty te były także wspaniałą okazją do rozwijania pasji artystycznych i poznania nowych przyjaciół z podobnymi zainteresowaniami.
Bardzo dziękuję organizatorom za zaproszenie a dzieciom za bardzo aktywny udział w warsztatach.
Mistrz Jan
Ps.
więcej zdjęć można zobaczyć na Facebooku Rok Długołęka i Łozina
.
https://www.facebook.com/gokdlugolekafanpage?locale=pl_PL
.
https://m.facebook.com/people/Świetlica-w-Łozinie/100039587092798/
.
Pss.
Ze względu na dużą ilość uczestników, nie były możliwe warsztaty gdzie każde dziecko ma dostęp do ostrych narzędzi rzeźbiarskich. Jest możliwość udziału w warsztatach rzeźbiarskich w drewnie dla małych grup zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Już niebawem podamy terminy zajęć.
Warsztaty rzeźbienia w drewnie 24 czerwca Szczodre koło Wrocławia oraz 25 czerwca 2022 Bardo Śląskie
24 i 25 czerwca 2022 był pracowitym weekendem. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty rzeźbiarskie zorganizowanych podczas dni Długołęki w miejscowości Szczodre i jak pisał wieszcz i "ja tam byłem i wióry robiłem”. Naszymi gośćmi byli młodzi adepci rzemiosła , którzy chłonęli wiedzę o gatunkach drewna, o przygotowaniu do rzeźbienia, o dłutach i sposób pracy nimi. Warsztaty trwały kilka godzin minęło, które minęły w mgnieniu oka.
Następnego dnia nasz warsztat rozłożyliśmy na Bardzkim stadionie gdzie odbywały się dni piernika. Po sąsiedzku z nami odbywały się warsztaty piernikowe więc i mile panie z bardzkiej Fabryki Magdalena Topolanek obdarował naszych uczestników smakowitymi piernikami. Tematem warsztatów były rzeźbione, drewniane formy do wyrobu pierników . Przygotowaliśmy kilka wzorów, które udało się wykonać nawet najmłodszym uczestnikom. Wielkie zaangażowanie wykazała grupka młodzieży z Ukrainy. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że wiele słów związanych z rzeźbienie brzmi tak samo w obu językach.
Dziękuje wszystkim uczestnikom, którzy odwiedzili nasz warsztat i życzę powodzenia w rozwijaniu pasji tworzenia w drewnie.
Pozdrawiam mistrz Jan

Niedziela 20 czerwca 2021 była dla nas specjalnym wydarzeniem. Na zaproszenie urzędu miasta Bardo Śląskie uczestniczyliśmy w Święcie Piernika
Miasto słynęło z tradycji wypiekania piernika od roku 1464, a jego produkcja trwała aż do 1945 r. Tradycja została niedawno reaktywowana i w Bardzie znowu można poczuć zapach korzennych pierników (więcej informacji bardzkich piernikach można przeczytać na przeczytacie na http://www.bardo.pl/swieto-bardzkiego-piernika.html ).
Główną atrakcją tego dnia była piękna parada w której brała udział młodzież z Barda i goście z okolicznych miejscowości. Wszyscy pięknie przebrani w stylizowanych na dawne czasy ubiorach. Nie zabrakło też tradycyjnego domku ozdobionego prawdziwymi piernikami, kuglarzy i szczudlarzy.
Nasza pracownia odpowiedzialna była za przygotowanie warsztatów snycerskich w których wzięli udział mieszkańcy Barda, okolic oraz Wrocławia. Głównym tematem warsztatów było wykonanie samodzielne formy piernikowej w kształcie stylizowanej choinki lub góralskiej parzenicy. Uczestnicy przenosili za pomocą kalki wzór na lipową deskę po czym naszymi najlepszymi dłutami do drzeworytu producentów dłut Pfeil i Kirchen rzeźbili wybrany wzór.
Mieliśmy też własny kramik gdzie prezentowaliśmy nasze prace rzeźby w drewnie. Można było również kupić specjalnie przygotowane przez nas rzeźbione formy piernikowe w kształcie zwierząt, świętych, serc oraz herb Barda. Każda praca miała dodatek w postaci piernika wypieczonego na bazie formy oczywiście przez nas. Chwalono nas za oryginalny smak naszych pierników a i formy znalazły kilku nabywców. Oczywiście było to nasze pierwsze spotkanie z tego typu pracą jaki z wypiekiem.
Miło było nam słyszeć pozytywne komentarze za które bardzo dziękujemy.
Dziękujemy rownież wszystkim biorącym udział w warsztatach za miłą atmosferę, zaangażowanie, wysłuchanie naszych rad i zapraszamy na następne spotkanie ale już w naszej pracowni.
mistrz Jan
Komentarze (0)