warsztaty rzeźby w glinie dla dzieci

Warsztaty rzeźbiarskie w Długołęce i Łozinie k/ Wrocławia 14, 15, 22, 23  luty 2023

W  trakcie ferii zimowych  przeprowadziliśmy  warsztaty rzeźbiarskie przeprowadzone przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury GOK Długołęka i Łozina, dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Było to dla nas kolejne doświadczenie a  dla młodych adeptów sztuki  wyjątkowa okazja do odkrycia tajników rzeźbiarstwa.

Tak, podczas warsztatów dzieci rysowały ołówkami projekty przyszłych rzeźb w glinie. Mistrz Jan uczył dzieci, jak zacząć projektować postaci i przedmioty, jak zdecydować o ich kształcie i proporcjach oraz jak przenieść pomysły na papier. Dzięki temu dzieci miały szansę nauczyć się, jak zaplanować swoje rzeźby zanim zaczną je tworzyć, co pomagało im w uzyskaniu lepszego efektu końcowego. Rysowanie projektów to ważna część procesu tworzenia rzeźby, ponieważ pozwala na wypracowanie i dopracowanie pomysłu przed przystąpieniem do realizacji. Dzięki temu dzieci miały więcej czasu na eksperymentowanie z różnymi koncepcjami i wybieranie najlepszego rozwiązania dla siebie. To pozwoliło im na bardziej świadome podejście do tworzenia rzeźb i osiągnięcie lepszych efektów w trakcie warsztatów.

Mistrz Jan opowiadał również o historii powstania słynnego Ołtarza Mariackiego wykonanego przez Wita Stwosza. Opowieść o historii Ołtarza Mariackiego pozwoliła dzieciom poznać piękno i wartość sztuki rzeźbiarskiej oraz wskazała na znaczenie sztuki i jej roli w naszym życiu. Dzięki temu warsztaty rzeźbiarskie zyskały dodatkową wartość edukacyjną i inspirującą, zachęcając dzieci do odkrywania tajemnic rzeźbiarstwa i sztuki w ogóle.

Opowiadał też o tradycjach rzeźbiarskich afrykańskich kultur i pokazywał dzieciom, jak wykorzystywać dłuta do tworzenia trójwymiarowych rzeźb , które przywiózł z Afryki. Przedstawił rzeźby z wioski rzeźbiarzy w Kenii, zlokalizowanej koło Mombasy. To wyjątkowe miejsce gdzie mieszka ponad tysiąc osób  z czego większość to artyści i rzeźbiarze.  Piękne i unikalne dzieła sztuki, jak żyrafa, nosorożec czy wojownik masajski, które stanowią doskonały przykład prostych form rzeźbiarskich dla młodych adeptów rzeźbiarstwa .

Mistrz Jan wyjaśniał, jak należy kształtować glinę i jakie techniki należy stosować, aby uzyskać pożądane efekty. Dzięki temu dzieci mogły spróbować swoich sił w różnych technikach rzeźbiarskich i odkryć ich zastosowanie w praktyce. Po wykonaniu własnych  modeli postaci i przedmiotów z gliny, dzieci miały możliwość odciskania z gliny z form drewnianych kwiatów, masek i postaci.  Każda z odciśniętych prac był  gwarant satysfakcji w tej niełatwej sztuce formowania gliny.

Oczywiście wszystkie wykonane prace zostały zabrane przez dzieci. 

Warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci były doskonałą okazją do rozwijania kreatywności i wyobraźni, a jednocześnie uczyły cierpliwości i precyzji. Dzieci miały szansę nauczyć się pracy z różnymi narzędziami i materiałami oraz odkryć tajniki rzeźbiarstwa . Warsztaty te były także wspaniałą okazją do rozwijania pasji artystycznych i poznania nowych przyjaciół z podobnymi zainteresowaniami.

Bardzo dziękuję organizatorom za zaproszenie a dzieciom za bardzo aktywny udział w warsztatach.

Mistrz Jan

Ps.

więcej zdjęć można zobaczyć na Facebooku Rok Długołęka i Łozina

.

https://www.facebook.com/gokdlugolekafanpage?locale=pl_PL

.

https://m.facebook.com/people/Świetlica-w-Łozinie/100039587092798/

.

Pss.

Ze względu na dużą ilość uczestników, nie były  możliwe  warsztaty gdzie każde dziecko ma dostęp do ostrych narzędzi rzeźbiarskich. Jest możliwość udziału w warsztatach rzeźbiarskich w drewnie  dla małych grup zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Już niebawem podamy  terminy zajęć.

Warsztaty snycerskie Bardo oraz Szczodre czerwiec 2022

Warsztaty rzeźbienia w drewnie 24 czerwca Szczodre koło Wrocławia  oraz 25 czerwca 2022  Bardo Śląskie 

24 i 25 czerwca 2022 był pracowitym weekendem. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty  rzeźbiarskie zorganizowanych podczas dni Długołęki w miejscowości Szczodre i  jak pisał wieszcz i "ja tam byłem i wióry robiłem”.  Naszymi gośćmi byli młodzi adepci rzemiosła , którzy chłonęli wiedzę  o gatunkach drewna, o przygotowaniu do rzeźbienia, o  dłutach  i sposób pracy nimi. Warsztaty  trwały kilka godzin minęło, które minęły w mgnieniu oka. 

Następnego dnia nasz warsztat rozłożyliśmy na Bardzkim stadionie gdzie odbywały się dni piernika. Po sąsiedzku z nami odbywały się warsztaty piernikowe  więc i mile panie z bardzkiej Fabryki Magdalena Topolanek obdarował naszych uczestników smakowitymi piernikami. Tematem warsztatów były rzeźbione, drewniane formy  do wyrobu pierników .  Przygotowaliśmy kilka wzorów, które udało się wykonać nawet najmłodszym uczestnikom. Wielkie zaangażowanie  wykazała grupka młodzieży z Ukrainy. Ku zaskoczeniu  wszystkich okazało się, że wiele słów związanych z rzeźbienie brzmi tak samo w obu językach.  

Dziękuje  wszystkim uczestnikom, którzy odwiedzili  nasz warsztat  i życzę  powodzenia w rozwijaniu pasji tworzenia w drewnie.

Pozdrawiam mistrz Jan

Bardo%202021%20.png

   

Niedziela 20 czerwca 2021 była  dla nas specjalnym wydarzeniem. Na zaproszenie urzędu miasta Bardo  Śląskie uczestniczyliśmy w Święcie  Piernika

Miasto słynęło z tradycji wypiekania piernika  od roku 1464, a jego produkcja trwała aż do 1945 r. Tradycja została niedawno reaktywowana i w  Bardzie znowu można poczuć zapach korzennych  pierników (więcej informacji bardzkich piernikach można przeczytać na przeczytacie na http://www.bardo.pl/swieto-bardzkiego-piernika.html ).

Główną atrakcją tego dnia była piękna parada  w której brała udział młodzież z Barda i goście z okolicznych miejscowości.  Wszyscy pięknie przebrani w  stylizowanych na dawne czasy ubiorach. Nie zabrakło też tradycyjnego domku ozdobionego prawdziwymi piernikami, kuglarzy i szczudlarzy. 

Nasza pracownia odpowiedzialna była za przygotowanie  warsztatów snycerskich w których wzięli  udział mieszkańcy Barda, okolic oraz Wrocławia.   Głównym tematem warsztatów było wykonanie samodzielne formy piernikowej  w kształcie stylizowanej choinki lub góralskiej parzenicy.  Uczestnicy przenosili za pomocą kalki wzór na lipową deskę po czym naszymi najlepszymi dłutami do drzeworytu producentów  dłut   Pfeil i Kirchen  rzeźbili wybrany wzór.

Mieliśmy też własny  kramik gdzie prezentowaliśmy nasze prace rzeźby w drewnie. Można było również kupić specjalnie przygotowane przez nas rzeźbione  formy piernikowe w kształcie zwierząt, świętych, serc oraz herb Barda. Każda praca  miała dodatek w postaci piernika wypieczonego na bazie formy oczywiście  przez nas.  Chwalono nas za oryginalny smak naszych pierników a i formy znalazły kilku nabywców.  Oczywiście było to nasze pierwsze spotkanie z tego typu pracą   jaki z wypiekiem.

Miło było nam słyszeć pozytywne komentarze za które bardzo dziękujemy. 

Dziękujemy  rownież wszystkim  biorącym udział w warsztatach za miłą  atmosferę, zaangażowanie, wysłuchanie naszych rad i zapraszamy na następne spotkanie ale już w naszej pracowni.

mistrz Jan

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.