Jakie drewno do rzeźbienia wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie drewno wybrać - zapraszamy do lektury naszego kolejnego tekstu z cyklu „Wiedza o drewnie”. Wybór surowca jest bardzo istotny i ma duży wpływ na proces rzeźbienia oraz efekt końcowy, dlatego wybierając drewno do stworzenia pierwszych prac należy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.

Jakie drewno będzie najlepsze?

Rozpoczynając przygodę z rzeźbieniem, ale i później doskonaląc wykonywanie elementów snycerskich, warto sięgnąć po drewno o niskiej twardości. Najpopularniejsze z nich to drewno brzozowe, olszyna oraz drewno lipowe (bardzo cenione z uwagi na liczne zalety).

Drewno lipowe - najlepsze do rzeźbienia

Wśród osób zajmujących się rzeźbą drewno lipowe jest nie bez powodu najpopularniejszym surowcem. Ma licznych zwolenników, zarówno wśród poczatkujących, jak i wśród osób profesjonalnie zajmujących się snycerstwem lub rzeźbą w drewnie. Jest bardzo łatwe w obróbce, miękkie i lekkie. Ma delikatny, jasny kolor oraz nie ma wyraźnych rysunków słoi, a przy tym bardzo dobrze się bejcuje i impregnuje. Należy jednak pamiętać, że drewno tak miękkie, jak to lipowe, jest mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Na początku unikaj drewna z drzew iglastych

Drewno z drzew iglastych nie jest polecane dla poczatkujących z uwagi na dużą ilość sęków oraz różnice w gęstości. Rzeźbienie w tym surowcu jest trudne i wymaga dużej wprawy operowania dłutem i doświadczenie w pracy z drewnem.

Drewno twarde - dąb, jesion, buczyna

Dąb jest trudny w obróbce dłutami z uwagi na twardość i układ słoi. Rzeźby z dębiny są bardzo trwałe i mają piękny wygląd końcowy, ale surowiec ten charakteryzuje się wysoką ceną i trudnością pracy.

Drewno twarde o zbitej strukturze ma również jesion i buczyna. Są to wdzięczne materiały do pracy, ale wymagają dużej precyzji przy obróbce, użycia bardzo ostrych narzędzi oraz wielu umiejętności.

Drewno z drzew owocowych – czy będzie dobre?

Jak najbardziej! Jednak polecamy je bardziej doświadczonym osobom. Elementy wykonane z czereśni lub wiśni mają przepiękny, charakterystyczny kolor, ale nie należą do najłatwiejszych w obróbce.

Na co uważać wybierając drewno

Sięgają po drewno trzeba mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Drewno nie może mieć zbyt wielu słoi i sęków oraz śladów po bytności owadów, zawilgoceń czy śladów zapleśnienia. Warto też zwrócić uwagę na wilgotność drewna, bo czym wyższa, tym rzeźbienie będzie trudniejsze.

Dobrym pomysłem jest przesuszenie wybranych kawałków samodzielnie – w drewnie suchym rzeźbi się o wiele łatwiej. Aby dobrze wysezonować surowiec należy ułożyć kawałki drewna w miejscu przewiewnym i zadaszonym. Ważne jest odizolowanie ich od wilgotnego podłoża oraz ułożenie w cieniu. Taki proces trwa długo, ale warto się go podjąć.

Co wybrać na pierwszą rzeźbę?

Jesteśmy zdania, że rzeźbienie ma przynosić zadowolenie z pracy i efektu końcowego oraz relaks. Dlatego, aby się nie zniechęcać do rzeźbienia, na pierwsze prace najlepiej jest sięgnąć po drewno miękkie. Podejmowanie prób rzeźbienia w różnych gatunkach poszerzy twoje umiejętności i doświadczenie, jednak i na to przyjdzie czas. Na pierwsze projekty polecamy zatem miękkie drewno lipowe i życzymy powodzenia przy pracy. Do dzieła!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.