Drewno lipowe do rzeźbienia – wszystko, co musisz wiedzieć!
Drewno lipowe jest popularnym drewnem, jeśli chodzi o projekty snycerskie.  Lipa jest znana jako europejska wersja lipy. Lipa szerokolistna i lipa drobnolistna ma pewne różnice między sobą  ale trzeba wiele lat doświadczeń by je rozpoznać.  
Drewno lipowe doskonale nadaje się do rzeźbienia w drewnie ze względu na swoją wytrzymałość i stabilną strukturę. Drewno lipowe jest niezwykle miękkie i nieraz kruche. Ma mniejszą podatność   na pękanie na krawędziach, co jest niezwykle przydatne w rzeźbiarstwie i daje gładką czystą powierzchnię. Drewno lipowe to bardzo satysfakcjonujące drewno do pracy.
Ale o rzeźbieniu w drewnie lipowym trzeba wiedzieć o wiele więcej. Drewno lipowe jest drewnem godnym polecenia szczególnie dla początkujących ze względu na różne właściwości jakie posiada.
Dlaczego drewno lipowe jest dobre do rzeźbienia?
Drewno lipowe doskonale nadaje się do misternej rzeźby w drewnie i stolarki wyjątkowo łatwej w obróbce narzędziami i materiałami.  Od setek lat jest popularne w struganiu ręcznym, rzeźbieniu, tworzeniu instrumentów, budowaniu modeli, oprawianiu obrazów i innych wyrobach .

Jest bardzo miękkie i nie wymaga dużego nacisku dłut podczas ręcznego rzeźbienia. Równocześnie dobrze się je toczy, kleje, poleruje i barwi.Drewno lipowe zachowuje kształt podczas rzeźbienia, a włókna posiadają ładne liniowe usłojenie przeważnie  bez żadnych wad.

Właściwości drewna lipowego, które są ważne w rzeźbieniu w drewnie
1. Wytrzymałe 
Drewno lipowe mimo że miękkie pod względem wytrzymałości jest porównywalne z drewnem dębowym. Rzeźby wykonane z drewna lipowego mają większą wytrzymałość niż inne rzeźby nawet te z twardych gatunków.  Drewno lipowe ma dużą odporność na pękanie i ma stosunkowo dużą kurczliwość, ale po wyschnięciu ma dużą stabilność co do utrzymywania  wymiarów.
2. Ładny wygląd
Kolor i wygląd to najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy rzeźbieniu w drewnie. Drewno lipowe ma równą i delikatną fakturę, która zapewnia piękne rzeźby. Jasnobiały kremowy kolor jest jednolity i  z czasem zmieni kolor na żółty.
3. Zapach
Drewno lipowe to drewno bezwonne ale doświadczony rzeźbiarz znaj jego zapach z łatwością je rozpoznaje. Drewno bez żywiczne,  nietoksyczne i bezpieczne dla  dla wyrobów które mają kontakt z żywnością. Z drewna lipowego można bez problemu wyrzeźbić dziecięce zabawki jaki  przybory kuchenne.
3. Szlifowanie
 Szlifowanie jest łatwe w przypadku drewna lipowego, ponieważ łatwo daje gładką powierzchnię, jak sobie życzysz.
4. Mity
Spotykamy mity typu, że   moczenie drewna lipowego które ma ułatwić rzeźbienie? Nie. To mit w rzeźbieniu w drewnie. Kiedy do rzeźbienia używasz drewna lipowego, moczenie drewna nie przyniesie żadnej korzyści. Nadmiar wilgoci sprawia, że ​​drewno szybko staje się gumowate i matowieje.
Wady drewna lipowego do rzeźbienia
Mniej trwałe niż większość drewna dostępnego na rynku w tym drewna egzotycznego . Nie nadaje się do dużych projektów szczególnie narażonych na kontakt z wilgocią.
Rozpoczynając rzeźbienie w drewnie lipowym jestem stuprocentowo pewien, że nauczysz się wielu nowych rzeczy, które przydadzą się, aby w przyszłości rzeźbić  w drewnie twardszym.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.