Bezpieczeństwo przy rzeźbieniu w drewnie

Rzeźbienie w drewnie wymaga użycia bardzo ostrych narzędzi. Stosowanie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa zapewni ci ochronę. Zawsze dbamy o nasze bezpieczeństwo pracy i często mówimy o tym, jak bardzo jest ważne. Zapraszamy zatem wszystkich początkujących rzeźbiarzy do lektury tekstu, w którym przybliżamy kilka podstawowych zasad BHP obowiązujących w pracowni rzeźbiarskiej.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w pracowni rzeźbiarskiej

Tych kilka niezbędnych zasad z pewnością zwiększy twoje bezpieczeństwo przy rzeźbieniu w drewnie:

Regularnie dbaj o odpowiednie naostrzenie narzędzi i utrzymuj je w dobrym stanie – praca tępym narzędziem zwiększa ryzyko skaleczenia.

Jeśli nie pracujesz podbijakiem – na rękę, która nie trzyma dłuta bądź noża zakładaj rękawicę ochronną.

Pamiętaj o tym, aby w twoim pobliżu znajdowała się apteczka.

Elementy ochraniające podczas rzeźbienia w drewnie

 Okulary ochronne

Podczas rzeźbienia w drewnie, szczególnie elektronarzędziami, ale i pracując dłutem, jesteś narażony na niebezpieczne dla twojego wzroku opiłki drewna. Drobinki te mogą uszkodzić wzrok. Podczas rąbania czy cięcia drewna oraz w trakcie końcowego szlifowania ryzyko odprysków drobinek drewna jest duże. Osłaniając oczy zapewniasz sobie podstawową ochronę.

 Fartuch

Może nie wydawać się niezbędny, ale uwierzcie nam, że w niektórych sytuacjach dobrze mieć go na sobie. Najlepiej sprawdzają się fartuchy wykonane ze skóry, które są bardzo wytrzymałe i twarde. Powstrzymają pył, opiłki i wszelkie zabrudzenia, na które jesteś narażony podczas pracy. Ich zakres cenowy jest szeroki, więc bez trudu dobierzesz fartuch, który spełni twoje kryteria. Pamiętaj tylko, że nie może krępować ruchów, musi być wygodny i mieć regulowane długości pasów, aby dostosować go to twoje wzrostu i sylwetki.

 Maska przeciwpyłowa

Jest niezbędna zawsze wtedy, gdy podczas pracy występuje kurz lub pył. Czynności takie, jak piłowanie, polerowanie, szlifowanie czy cięcie generują pył unoszący się w powietrzu. Maska skutecznie ochroni cię przed dostaniem się drobinek do układu oddechowego.

Co jeszcze zwiększa bezpieczeństwo przy pracach rzeźbiarskich?

Rzeźbienie od siebie - chroni twoje ciało i zapewnia bezpieczeństwo podczas strugania. Prowadź nóż snycerski lub dłuto od siebie, nigdy w swoją stronę. Nóż może się wyślizgnąć, a siła jaką wkładasz w rzeźbienie sprawić, że się skaleczysz. 

Taśmy antyprzepięciowe - służą do owijania palców narażonych na skaleczenia. Zapewniają ochronę i nie krępują przy tym ruchów. Są bardzo wygodne w użyciu i naprawdę warto się w nie zaopatrzyć.

Rękawice antyprzecieciowe - chronią dłonie przed skaleczeniem, są wygodne i pozwalają na precyzyjne chwytanie nawet najmniejszych przedmiotów. Warto mieć je w swoim warsztacie.

Apteczka – niestety zdarza się, że pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności dochodzi do skaleczeń. Dobrze zaopatrzona apteczka w twoim pobliżu przyśpieszy zdezynfekowanie i opatrzenie rany.

Pamiętaj, że wszelkie prace z wykorzystaniem ostrych narzędzi narażają nas na skaleczenie. Zawsze podejmuj się pracy pamiętając o swoim bezpieczeństwie oraz bezpieczeństwie osób przebywających w pracowni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.